Na Pražském maratonu padl 13 let starý rekord trati. Nové maximum zaběhl Keňan Mutiso

Keňan Alexander Mutiso překonal 13 let starý rekord.
Keňan Alexander Mutiso překonal 13 let starý rekord.Profimedia
Pražský maraton vyhrál Keňan Alexander Mutiso (26). Časem 2:05:09 překonal o rovnou půlminutu 13 let starý traťový rekord krajana Eliuda Kiptunaie. Mezi ženami kralovala Etiopanka Workenesh Edesaová (30), v čase 2:20:42. Svůj čtvrtý český maratonský titul získal Vít Pavlišta (2:19:14). V ženském mistrovském závodě potvrdila roli favoritky Moira Stewartová, pro níž je to první titul.

Od poloviny závodu bojovala v čele maratonu dvojice afrických běžců. Mutiso zaútočil přibližně pět kilometrů před cílem a nakonec nechal o víc než minutu za sebou Etiopana Sisaye Lemmu. Jednoznačný byl závod žen. Dominovala mu Edesaová, která druhé Margaret Wangariové z Keni nadělila víc než tři minuty.

Povedený výkon podal Pavlišta, který se po dvou letech vrátil na domácí trůn v této disciplíně. Stewartová byla jasně nejrychlejší českou ženou, i když kvůli zpomalení v závěru časem 2:31:54 zaostala o víc než dvě minuty za svým osobním rekordem.