Bývalý reprezentant Týce trénuje v Německu. Schick má podle mě ještě větší potenciál, říká

Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Bývalý reprezentant Týce trénuje v Německu. Schick má podle mě ještě větší potenciál, říká
Bývalý reprezentant Týce trénuje v Německu. Schick má větší potenciál, říká
Bývalý reprezentant Týce trénuje v Německu. Schick má větší potenciál, říká
Facebook SpVgg Unterhaching
Narodil se v Roudnici nad Labem, jeho domovem se však stalo německé Bavorsko. Dlouhá léta oblékal barvy Mnichova 1860, dostal se do nominace na bronzové mistrovství Evropy 2004. Dnes někdejší reprezentační záložník Roman Týce (45) trénuje. Poslední dva roky strávil v Unterhachingu, ale táhne ho to k mládeži. I proto se už 12 let věnuje své akademii. V rozhovoru pro Livesport Zprávy vypráví o českých zástupcích v Bundeslize, odchodech hvězdných střelců či o výchově hráčů v Německu.

Povězte, jak jsou na tom podle vás Češi v Bundeslize?

"Budu upřímný – nemáme tu extra hvězdy. Jasně, je tu Patrik Schick, ale když je teď zraněný, není to s českou stopou bůhvíjaké. Samozřejmě Adam Hložek při přestupu lidi zaujal. Ovšem to bylo především přestupovou částku (přibližně 450 milionů korun – pozn. red)."

Vážně vyklízí český fotbal pozice?

"Jinak se bavíme o běžných hráčích, kteří nastupují a nenastupují. Je to průměr. Dřív tu rezonoval Vladimír Darida. Patřil k hráčům, kteří toho naběhají nejvíc v celé lize. Napadne mě třeba i Pavel Kadeřábek, ten si v Hoffenheimu odehraje své, je to poctivý fotbalista, má v týmu už nějaké postavení. Je tu dlouho, což potvrzuje, že pro klub má velkou hodnotu a kvalitu."

Adam Hložek byl v Česku považovaný za velký talent. Jak vypadají jeho výkony v Leverkusenu?

"V létě to nebylo optimální. Viděl jsem první zápas s Dortmundem a bylo znát, že si stále ještě zvyká. Tempo je tu rychlejší než v Česku, ale neřekl bych, že to drhlo pouze z jeho strany. Nedařilo se celému Leverkusenu. Ujel jim začátek ligy a těžko se z toho dostávali."

Nyní už je to lepší?

"Určitě. Na Adamovi je každopádně znát, že je to fotbalista, má v sobě myšlenku, kterou umí zrealizovat. K tomu ustojí souboj, je gólový a má dobrou přihrávku. To jsem poznal osobně už dřív…"

Roman Týce před mistrovstvím Evropy 2004.
Profimedia

Povídejte…

"Shodou okolností jsem se byl před pár lety podívat na zápas Youth League Sparty v Salcburku. Prošel jsem si krásnou akademii a večer se hrálo utkání. Potkal jsem tam spoustu skautů z bundesligových klubů. Já se tehdy díval jen jako divák, chtěl jsem si to užít, ale jeden známý-skaut, se kterým jsem dělal na Bavorském svazu, se mě ptal, co říkám na ‘toho kluka’ ze Sparty…"

Už tehdy Hložek vyčníval?

"Ano. Pokýval jsem, jako že dobrý, že vypadá v pohodě."

Ale?

"Nedocvaklo mi, že je o dost mladší. Kamarád mi hned s úžasem začal vysvětlovat, že Adam je ročník 2002, kdežto většina hráčů na hřišti byly ročníky 1998 či 1999. Adamovi bylo patnáct a ostatním klukům osmnáct, devatenáct let. To už člověk zpozorněl a kroutil hlavou. Během chvíle se Adam prosadil v české lize a dnes ho máme tady v Německu."

Takže ho měli skauti v merku už tehdy?

"Když za něj Leverkusen zaplatil takovou sumu, už si jej musí vážit a mít ho důkladně vyskautovaného. Hledání talentů je v Německu na dobré úrovni. Dnes se skauti pohybují už mezi žáčky, sledují hráče třeba několik let, znají jeho progres, výchovu od rodiny a i to následně hraje velkou roli při konečné ceně."

Jenže Bayer se v této sezoně trápí. Proč?

"Sezona mu nevyšla hned od začátku, kdy vypadl v prvním kole poháru s klubem ze 4. nejvyšší soutěže. Přeneslo se to i do Bundesligy, kde prohrál zápasy, které třeba nutně ztratit nemusel. Například s Dortmundem na podzim předvedl dobrý fotbal, hezky se na to koukalo, Schick měl velké šance… Pak přišla další porážka, další a najednou z toho bylo předposlední místo."

Celkem průšvih, že?

"Pro klub, který má ambice, chtěl hrát o Ligu mistrů, určitě. To už se nemůžete dívat, jaký fotbal hrajete, ale musíte dělat body. Vyměnili trenéra a dnes jsou ve fázi, kdy to stabilizují. Až budou mít sezonu zachráněnou, nejspíš začnou znovu něco budovat a hrát hezký kombinační fotbal."

Je to paradoxní, protože zrovna takový Bayern Mnichov vypadá nejslabší za poslední roky. Podepsal se na něm odchod Roberta Lewandowského?

"Když vám hráč nastřílí 40 gólů za sezonu a najednou v kádru není, pocítíte to. Bayernu s ním odešla obrovská palebná síla. Jestliže měl klub sérii remíz 1:1, věřím tomu, že s Lewandowskim by to bylo 2:1. Takový byl jeho přínos. Ale neviděl bych to jako vyloženě špatnou věc. Bayern aspoň omlazuje kádr, přišel jiný trenér. Liga je vyrovnaná a zajímavá."

Aktuální tabulka Bundesligy
Livesport

A Bayern nemá nic jistého, že?

"Za časů Guardioly měl v únoru či v březnu pomalu zaručený titul a už o nic nehrál. Když pak přišla Liga mistrů, v semifinále nebyl v ideálním rozpoložení. Dnes Bayern prohánějí kluby jako Union Berlín či Freiburg, který vede trenér 10 let a 10 let tam předtím dělal mládež. Bundesliga má neskutečné příběhy."

Přesto, neměl Bayern najít nového střelce?

"Takový Mnichov moc není. Nikdy se nechtěl chovat jako Real Madrid, Manchester City či PSG, aby přiváděl hráče za obří sumy a trumfoval rekordy. Oni mají svou filozofii. Taky nás napadlo, že by Lewu mohl nahradit Erling Haaland, ale nestalo se. I to ukazuje, že se rozhodli jít jinudy a očividně tomu věří. V poslední době zapojují spoustu mladých. Takový Jamal Musiala je fantastický. Ve svém věku předvádí neuvěřitelné věci."

V Německu se netrénuje lépe než v Česku

Podobně starý jako Musiala či Hložek je i Karim Adeyemi, který v létě posílil Dortmund. Do Salcburku odcházel z Unterhachingu, kde jste léta působil. Znáte ho?

"Osobně jsem ho nepotkal, ale znám jeho historii. Vypadl z mládeže Bayernu, Unterhaching ho získal a už za celkem velké peníze (90 milionů korun – pozn. red) jej prodal do Salcburku. Tehdy mu bylo asi šestnáct. V létě se vrátil do Německa, když jej Dortmund koupil za 750 milionů korun a z toho téměř 200 milionů korun opět inkasoval Unterhaching. Má velkou zbraň v tom, že je obrovsky rychlý. Fotbalově to třeba takové není, ale těží z rychlosti, umí střílet góly."

A prošel vyhlášenou akademií Salcburku, což mu zvedlo kredit i cenu…

"Dá se s tím souhlasit. Rakouská liga je méně kvalitní než Bundesliga. V Německu by byla na úrovni druhé, třetí soutěže, ale akademie v Salcburku je opravdu úžasná. Když si ji projdete, pochopíte, že je to něco neuvěřitelného. A také mají výsledky."

Vzešli odtud hráči jako Erling Haaland či Sadio Mané. A mohli bychom pokračovat…

"Udělali si tím obrovskou reklamu. Posílají hráče do špičkových týmů. S tím se Česko může jen stěží poměřovat. Když projde hráč Salcburkem, německé kluby vědí, že je kvalitně nachystaný a připravený. O Česku se to říct nedá. Stačí se podívat, kolik podobných hráčů jako je Hložek jsme za posledních 10 let prodali."

Paradoxně největší hvězdou momentálně je asi Patrik Schick, který však z Česka spíš utekl, protože se tu s ním prý neumělo pracovat…

"Tak jsme si právě odpověděli. Ale abych pravdu řekl, byl jsem na Patrika dost zvědavý, zda se v Německu prosadí. Ani ne tak, jak se mu povede v zápasech, jako spíš zda dokáže udržet tréninkové tempo. To je tady možná ještě náročnější."

Hádám, že vás nezklamal…

"Rozhodně ne! Myslím si, že má ještě velký potenciál, mohl by dosáhnout na víc, ale je otázka, zda to udrží. Loni si nastavil velkou laťku. Byl fantastickej. Taky už se tu spekulovalo, že by v Bayernu mohl nahradit Roberta Lewandowského, ale Bayern na české hráče extra vysazený není. Nicméně Patrik zůstal v Leverkusenu a také doplatil na špatný start. Šance měl, mohl dávat góly, ale nepadalo mu to tam. Do toho měl zdravotní problémy… Musí do toho znovu rychle naskočit, protože v Německu nikoho nezajímá, co bylo minulou sezonu. To už je dávno pryč."

Konkurence je obří, že?

"Neskutečná. Ale na druhé straně, abychom to tu neglorifikovali, podle mého názoru Němci zas tak skvěle s mládeží nepracují, což jsme viděli na posledních velkých reprezentačních akcích. Dokonce bych řekl, že v Česku se netrénuje hůř. Jenže zatímco Češi se o mladé rvou s dalšími sporty a zájmy, v Německu si i na vesnici můžete vybírat. Máme tu asi čtyři dorostenecké výběry. Takže když vám někdo nechce trénovat, nepřemlouváte ho. Na jeho místo je tu dalších iks jiných. Největší rozdíl tu ale dělají hlavně cizinci."

Na což ale národní tým doplácí, ne?

"Samozřejmě. Jsem tu už nějakou dobu, asi 25 let a Němci vychovávají pořád ty samé hráče. Když v roce 2004 vypadli s námi na EURO v Portugalsku, sedli si, něco změnili a dostavily se úspěchy. Jenže jako by teď znovu zaspali. Jede se stále stejně. Nic se nemění."

Třeba je fiasko z Kataru znovu probudí, nemyslíte?

"Mělo by. Alespoň to v minulosti tak bývalo. Ale také to nebude tak jednoduché. Existuje tu spoustu svazů, takže změny se zavádějí zdlouhavě."

Takže si nemyslíte, že Německo opravdu dokáže zareagovat?

"Bude to složitější. Čím dál víc se tu naráží i na jiné potíže. Například Němci už nemají takový zájem hrát fotbal. Mluvím teď o lidech z větších měst. Rodiče už dnes vidí, že zaopatřit se dá i jinak než hraním fotbalu. Lidé chtějí, aby jejich děti měly hlavně kvalitní vzdělání. S fotbalem začínají spíš přistěhovalci či lidé z nižších tříd. Na druhé straně si říkám, že by mohli do německého stylu přinést něco nového."

Vážně si myslíte, že se v zemi proslulé drilem a precizností netrénuje lépe než třeba v Česku? Stále mi to nejde do hlavy…

"Když do toho vidíte, máte trochu jiný pohled. Mládežničtí trenéři tu hledí hlavně na výsledky, chtějí vyhrávat. Nikoho moc nezajímá, kolik hráčů dostanou do Bundesligy. Nebo nedávno jsme se tu řešili, proč žáčci ještě hrají ‘malou domů’, když z velkého fotbalu zmizela už před iks lety a brankáři by měli umět nohama jako ostatní v poli. Bylo mi řečeno, že nechtějí kluky stresovat… Je to zvláštní přístup, ale říkejte jim něco, když mají jednoho z nejlepších brankářů planety."

A vy tohle ve své akademii tolerujete a jedete podle německých not?

"To je na tom to dobré, že ve vlastní akademii si fotbal pro mladé mohu dělat, jak se mi to líbí. A když s něčím nesouhlasím, prostě to nedělám."