Na výchovu mládeže máme jiný názor než Sparta. Áčko hraje účelně, říká nový kouč Slavie B

Slavia v mládeži velmi sází i na cizince.
Slavia v mládeži velmi sází i na cizince.Michal Sváček / MFDNES + LN / Profimedia

Má pod palcem mládežnickou akademii v Edenu a nově usedl také na lavičku slávistického B týmu. Tomáš Heidenreich (49) je zkrátka jednou z klíčových postav sportovního úseku pražské Slavie. V podcastu Livesport Daily rozebral novou funkci, vysvětlil rostoucí trend příchodů zahraničních talentů do českého fotbalu a nabídl svůj pohled na herní styl současného A mužstva.

O nové funkci trenéra B týmu

"Řešili jsme, co je nejlepší pro Slavii, s Přémou Kovářem, Standou Teclem a dalšími. Padlo to na mě, já si toho moc vážím. Na lavičku jsem se vždy chtěl vrátit, hlavní důvod ale je, že můžu okamžitě navázat na Honzu Jelínka. U B týmu jsem byl blízko, znám hráče, způsob hry, chtěl bych na to navázat. S novým trenérem by bylo spojených spoustu starostí jako například stavba kádru. Cíle, které B tým má, můžu v krátkodobém horizontu nejlépe doručit já."

O způsobu hry A týmu a mládeže

"Začínají se projevovat dva póly. Áčko vyhrává tituly fotbalem, který přináší úspěchy, říkáme mu účelný. Je to černá, nebo bílá, buď vyhrajete a jste slavný, nebo prohrajete a je všechno špatně. Kdežto my v mládeži to takto nastavené nemáme a ani nemůžeme mít, více se díváme na rozvoj. V některých fázích hry potřebujeme hrát trochu komplikovaně, abychom hráče dostali do těžkých situací a oni se je naučili řešit. Stále je ale naším úkolem připravit hráče co nejlépe, aby pak jejich adaptace v A týmu byla co nejjednodušší."

Livesport Daily s Tomášem Heidenreichem

Livesport Daily: Tomáš Heidenreich
Livesport

O počtu odchovanců v A týmu

"Není jich málo. Sice tu nemáte někoho jako Dominik Pech nebo třeba Hugo Sochůrek ve Spartě, kteří rovnou přeskočí do A týmu, ale to je výjimka potvrzující pravidlo. Naše áčko hraje o nejvyšší příčky, je tam obrovský tlak, velká konkurence. Dorostenec z prostředí Česka má velmi malou šanci se tam rovnou dostat a být právoplatným členem toho týmu. Před pěti lety jsme vypracovali nový systém výchovy mládeže, který teď vypadá tak, že v brzkém dorosteneckém věku dáváme hráče do ČFL do týmu U20, aby si zvykli na dospělý fotbal. Nejlepší přeskočí do B týmu, pak si je na hostování vyberou ligové týmy, kde oni musí za dva až tři roky prokázat, že jsou nejlepšími hráči jejich kádrů. Potom teprve nastává doba, kdy se vrátí do Slavie a můžou hrát o titul."

O spolupráci s dalšími týmy Chance Ligy a Chance Národní Ligy

"Nemyslím si, že to je nefér. Koukám na to z toho sportovního hlediska a pro mě jako šéftrenéra mládeže je největší ocenění, když to hráč z naší akademie dotáhne až do ligy. Jsme Slavia a naším úkolem je vychovat reprezentanty, špičkové ligové hráče a třeba je v budoucnu výhodně prodat. To, že v průběhu kariéry jdou hostovat do jiných klubů, je jen součást procesu k tomuto cíli. Tento systém vítám, protože vidím, že se díky tomu hráči posouvají."

O cizincích v mládeži

"Na výchovu mládeže máme odlišný názor než Sparta. Hledáme nejlepší možné hráče, které můžeme ve Slavii zlepšit tak, aby se dostali do A týmu. Cizinci zvyšují konkurenci a nutí naše domácí hráče být lepší. Ještě důležitější navíc je, že všem hráčům v Evropě neskutečně roste cenovka, koupit hotového hráče do A týmu je velmi nákladná věc a nelze tu finanční spirálu roztáčet donekonečna, peníze nerostou na stromě. Cílíme tedy tím směrem, že chceme přivádět netalentovanější hráče z Česka i z Evropy a dovychovat je, aby mohli hrát za A tým. Myslím si, že i Sparta k tomuhle dojde."

O nekonečném čekání na výstavbu akademie

"Projekt výstavby akademie na Šeberově stále běží. Každý takový velký projekt s sebou přináší problémy, náš management to řeší a my jsme ujišťovaní, že vše běží dál. Jsme rozdělení ve dvou centrech, v Edenu a v Horních Počernicích na Xaverově, podmínky tam jsou velmi dobré, do obou areálů se neustále investuje. Pro velikost klubu jako je Slavia by ale bylo fajn mít vše centralizované na jednom místě, vidíme v Evropě, že velké kluby tak fungují. Největším plusem by pro nás bylo, že bychom měli pohromadě všechny trenéry, kteří by mohli sdílet své názory, vyměňovat si informace, pohledy na hráče. Na tom nám záleží nejvíc. Podnikáme veškeré kroky k tomu, abychom měli připravené všechny mechanismy, které pak do nového centra pouze přeneseme."

O incidentu Tribuny Sever při derby se Spartou

"Všechny lidi v klubu to velmi zasáhlo. Já jsem ve Slavii šest let, ale jsou tam tací, kteří tam pracují přes 20 let a ti vůbec nečekali, že by se fanoušci takto obrátili proti klubu. Málokdo si navíc uvědomuje, že i pro hráče, kteří si během sezony odpírají spoustu věcí a ženou se za titulem, tak jim tento incident jejich zážitky pokazil. I teď, když o tom mluvím, tak mám husí kůži, protože jsem na všech správných lidech viděl, jak je to zasáhlo. Věřím, že se to už nikdy nebude opakovat."

Fotbal