Česká dvacítka se v prognózách na vrchol sezony zařadila mezi favority turnaje. Díky síle mužstva na papíře, nicméně také s ohledem na výsledky z minulých let. Poté, co začátkem roku 2023 ukončila pod vedením Radima Rulíka ziskem stříbra osmnáctileté čekání na medaili, navázala následně dvěma bronzy pod Augustovou taktovkou. V obou případech navíc Češi vyřadili ve čtvrtfinále Kanadu.
"Prognóz se nezříkám, myslím, že nějakou sílu máme, ale i podle prognóz patříme k pěti top týmům, které budou bojovat o medaile. A na každém mistrovství světa, na které jedete, chcete uspět. Věřím, že kluci podají takový výkon, abychom byli po posledním odehraném zápase úspěšní," řekl Augusta.
Je přesvědčen o tom, že k úspěchu by mohla vést stejná cesta. "Pracujeme pořád stejně. Chceme sebevědomý tým. A chceme, aby hráči šli do každého utkání s tím, že ho chtějí vyhrát, ale aby se nebáli toho, že ho můžou i prohrát," nastínil filozofii trenérského štábu Augusta.
V mužstvu měl mít původně osm pamětníků vítězných nájezdů v duelu o třetí místo v Ottawě proti Švédům. Na začátku ledna slavili zisk bronzu brankář Jakub Milota, obránci Adam Jiříček, Jakub Fibigr a Tomáš Galvas a útočníci Adam Jecho, Vojtěch Čihař, Petr Sikora a Adam Novotný. Milotu a Jecha nakonec vyřadily zdravotní potíže.
"Zda je letos ten tým ještě lepší? Hrozně těžko se to porovnává. Je o něco mladší. Víc hráčů může jet ještě za rok, myslím, že i za dva. Ti, co byli s námi před rokem, budou hrozně důležitým faktorem, aby dalším hráčům ukázali, co je potřeba pro úspěch udělat. Samozřejmě potřebujete i kupu štěstí, všechno se musí sejít," uvedl Augusta.
"Věřím však, že tohle mužstvo ví, jak vyhrávat. I v zápasech (během sezony), kdy hráči udělali pár chyb a vypadalo to, že se vše otočí, na to najednou vlítli, nakopli to a šli do toho. Tady proti nám budou stát soupeři té nejvyšší kvality, není lehký soupeř. Bude to výborný turnaj a budeme si všichni přát, aby dobře skončil," doplnil kouč.
MS juniorů přehledně: Program, skupiny, kde sledovat
V zámoří je české mužstvo od 11. prosince, během přípravného kempu v Bemidji odehrálo i dva přípravné zápasy: Lotyše i Slováky zdolalo v prodloužení. Do Minneapolisu se tým přesunul během Štědrého dne. Na soupisku pro šampionát mohou trenéři zapsat tři gólmany a 22 hráčů do pole. Vyřazen by měl být ještě jeden z devítky obránců.
Po utkání proti držitelům rekordních 20 titulů Kanaďanům nastoupí čeští mladíci hned o den později ve stejném čase proti Dánsku, 29. prosince proti Finsku a první část šampionátu zakončí na Silvestra soubojem s Lotyšskem. Třetí i čtvrté utkání se bude hrát od 21:30.
Na završení zlatého hattricku budou útočit domácí Američané, kteří slavili před rokem v Ottawě titul po výhře 4:3 v prodloužení nad Finy celkově posedmé. Dalšími účastníky skupiny A v St. Paul jsou vedle nich Švédové, Slováci, Švýcaři a Němci. Nový šampion bude znám nad ránem v úterý 6. ledna.
