Luboš odešel v roce 2010 studovat do Spojených států a aniž by to tušil, změnil se mu tím život. Nakonec získal i americké občanství a teď pomáhá dalším mladým studentům. "Získat stipendium není snadné. My se to snažíme usnadnit studentům i univerzitám. Když například přijede trenér z univerzity a hledá sportovce z Česka, vůbec neví, jak tu funguje sport, na jaké úrovni je fotbalista, hokejista nebo tenistka. Potom stejně potřebuje někoho, jako jsem já – kdo tomu sportu rozumí, zná prostředí a dokáže ověřit, jestli sportovec nelže. Když univerzita kontaktuje sportovce přímo, může se stát, že se mě ten trenér i tak nakonec zeptá, jakou má ten hráč úroveň. Ale když to jde přes naši agenturu, existuje ověřený proces, jak pro univerzity, tak pro sportovce. Obě strany díky tomu vědí, co mohou čekat a co si můžou navzájem nabídnout," vysvětluje svoje podnikání Kubík.
Podpořte LS Daily v anketě Podcast roku 2025 >
Pro jaké sportovce se stipendium hodí? "Sportů, které jsou na univerzitách finančně podporované, je zhruba třicet. Nedokážu je teď všechny vyjmenovat z hlavy, ale je jich opravdu hodně. Některé jsou podporované víc, jiné méně, ale obecně platí, že pokud má sportovec určitou výkonnost, může díky tomu získat sportovní stipendium a neplatit plné školné. Co se týče nejpopulárnějších sportů z pohledu českých uchazečů, tak jednoznačně fotbal, hokej, plavání, tenis nebo basketbal. Dále třeba i golf. Ale těch možností je opravdu celá řada."
I se stipendiem samozřejmě studium v USA není úplně levná záležitost. "Obecně platí, že studium na americké univerzitě je pro místní studenty výrazně dražší záležitostí než pro cizince. Samozřejmě záleží na tom, jak je daný sportovec kvalitní. Pomůže i to, pokud je zároveň dobrým studentem. V obecné rovině může škola v USA stát milion a půl až dva miliony korun ročně, zatímco studenti se stipendiem tam často studují třeba jen za 200 tisíc ročně. Tato sleva může být výsledkem kombinace sportovního a akademického stipendia, přičemž většinu obvykle tvoří právě ta sportovní část. Rozdíl mezi tím, co platí Američané, a co platí studenti z Evropy, je tedy obrovský," doplňuje Kubík.
Ve čtvrteční epizodě Livesport Daily jsme také řešili:
Jakou pozici na amerických školách mají fotbalisté?
Jaký prospěch a sportovní výkonnost je pro sportovní stipendium v USA potřeba?
Je to vhodná průprava pro další kariéru v Evropě?
Všechny díly Livesport Daily najdete také na podcastových platformách Spotify a Apple Podcasts.