Trenér Roman Pivarník, který Schicka formoval v Bohemians, uvedl, že o hráčově vnitřním rozpoložení věděl. "Není to spontánní, protože jsme se o tom bavili už před nějakou dobou. Zvažoval tu situaci a asi moc nevidí šanci, že by se to mělo nějak zlepšit," prozradil Pivarník. Podobné signály ze zákulisí měl i bývalý ligový kanonýr Tomáš Wágner. "Já jsem s tím trochu počítal, měl jsem nějaké náznaky. Určitě si nemyslím, že to je nějaké unáhlené rozhodnutí. Zrálo to v něm dlouhodobě," přikyvuje.
Rozhodnutí hvězdy Leverkusenu tak odkrývá mnohem hlubší problémy uvnitř celého národního týmu. Bývalý ligový fotbalista a expert Petr Nerad označuje Schickův konec za tvrdou obžalobu fotbalové asociace. "Pro reprezentaci je to obrovská ztráta, může za to její vedení," nebere si servítky. Poukazuje především na dlouhodobě toxické klima. "Atmosféra kolem reprezentace není dobrá, neustále se mluví o vnitřních problémech, změnách trenérů. Pokud tam není zdravé prostředí, tak se nedivím, že kluci budou postupně končit."
Vedle špatné atmosféry experti jednohlasně kritizují herní projev národního týmu, který útočníka světových parametrů absolutně degradoval a izoloval. "Jdou nákopem nahoru, dokud neztratí míč, a pak znovu dokola," popisuje českou taktiku Pivarník. "Patrik oproti tomu potřebuje dostat kvalitní míč do meziprostoru. Fotbal je fotbal, bohužel v Česku se taky jmenuje kopaná. Postavit mužstvo jen na kvalitní defenzivě už dávno není trend," dodává kouč.
Taktický nesoulad a nevděčná role
Tomáš Wágner jeho pohled sdílí a poukazuje na absurdní česká měřítka, kterými jsou ofenzivní talenty svázány. "Absolutně zapomeneme, jak je ceněný v Bundeslize, a jdeme koukat jenom na to, kolik naběhá a jak dře. V Leverkusenu si ty šance umí vytvořit a chvíli si odpočinout na míči, což my vůbec neumíme," dodává někdejší útočník Plzně či Mladé Boleslavi.
Právě taktický nesoulad a nevděčná role odříznutého hroťáka udělaly ze Schicka snadný terč pro frustrované fanoušky, kterým navíc vadil jeho chladnější herní projev. "Patrik nemá řeč těla hráče, který by byl vidět, hecoval a podobně. Za něj mluví góly a práce pro tým," vysvětluje ale Nerad. "Proto byl kolikrát hromosvod pro lidi, kteří jsou teď rádi, že tam nebude."
Wágner k neustálému tlaku veřejnosti dodává, že kritika v Česku často překračuje zdravou mez a hráče systematicky ničí. "Kritika lidí je obrovská a přijde mi někdy až za hranou. Jsme takový národ, že mi přijde, že si někteří ten neúspěch vyloženě užívají."
Kdo převezme otěže útoku?
S koncem ofenzivní hvězdy přirozeně vyvstává otázka, kdo její místo na hrotu obsadí. A právě zde se názory odborníků střetávají. Podle Petra Nerada český tým absenci technického forvarda vzhledem ke svému jednoduššímu pojetí zvládne vstřebat. "Poslední cykly Patrik nebyl stěžejní hráč reprezentace. Proto si s tím reprezentace poradí. Hložek, Kuchta, Chorý, Kliment, Kabongo... útočníků je tu dost. S naším stylem fotbalu se do toho hodí daleko více, protože my nejsme schopni Patrikovi pomoct," myslí si Nerad.
Wágner ale před takovým záplatováním důrazně varuje, a to zejména v případě využití Adama Hložka. "Když tam půjde on, tak za dva roky se o něm budeme bavit úplně stejně jako o Schickovi. Bude úplně stejně nevyužitý a uslyšíme, že neumí pomoct nároďáku," varuje před zničením dalšího talentu Wágner.
Zda se český národní tým z této rány dokáže poučit a radikálně změnit své fungování, ukážou až následující měsíce. Stanislav Levý, dlouholetý ligový trenér, však nechává otevřená zadní vrátka a naznačuje, že pokud nastane zemětřesení, nemusí být celá kauza definitivně uzavřena. "Teď bude hodně záležet na tom, jakým způsobem si vyhodnotí vedení svazu celkovou situaci a absolutní propadák na mistrovství světa. Podle toho, jak to dopadne, si myslím, že konec Schicka nemusí být definitivním rozhodnutím," uzavírá Levý.
