Odměny pro olympijské medailisty zůstanou stejné jako v Tokiu, za zlato obdrží 2,4 milionu

Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Odměny pro olympijské medailisty zůstanou stejné jako v Tokiu, za zlato obdrží 2,4 milionu

Krpálek v Tokiu vybojoval zlatou medaili.
Krpálek v Tokiu vybojoval zlatou medaili.Profimedia
Čeští medailisté z olympijských her v Paříži dostanou stejné odměny jako za úspěchy v Tokiu před třemi roky. Za zlato obdrží 2,4 milionu korun, za stříbro 1,8 milionu a za bronz 1,2 milionu. Návrh Národní sportovní agentury (NSA) ve středu schválila vláda, sdělila ČTK mluvčí agentury Eliška Machová. Odměny se týkají nejen olympioniků, ale také medailistů z paralympijských her.

Aktuální výše prémií platí od zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018, kdy ji dodatečně schválilo ministerstvo školství. To tehdy převzalo vyplácení odměn od Českého olympijského výboru. Stejné sumy pak inkasovali medailisté z olympijských her 2021 v Tokiu i zimní olympiády 2022 v Pekingu. V prémiích je zahrnuta i případná odměna pro realizační týmy.

Od Tokia 2021 odměny úspěšným olympionikům vyplácí NSA, jejíž návrh schvaluje vláda. "Mohu potvrdit, že námi předložený návrh na odměny olympioniků vláda schválila. Odměny jsou schválené ve stejné výši jako na minulé olympiádě. Týká se to jak olympioniků, tak paralympioniků," napsala Machová.

Poslední letní hry přinesly české výpravě rekordních 11 medailí včetně čtyř zlatých. Olympijskými šampiony se v Tokiu stali judista Lukáš Krpálek, kajakář Jiří Prskavec, střelec Jiří Lipták a tenisový pár Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková.

Nižší než dosud byly prémie pro české olympijské medailisty naposledy na letních olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro, kdy sportovci dostali za individuální zlato 1,75 milionu korun, za stříbro 875 tisíc a za bronz 525 tisíc korun.