Demiral slavil gestem se zdviženým ukazováčkem a malíčkem, které symbolizuje extrémně pravicové turecké hnutí Šedí vlci, svůj druhý gól v úterním osmifinále s Rakouskem (2:1). Hnutí i gesto jsou v některých zemích zakázané, protože jsou považované za fašistické. Nyní kvůli tomu přijde o čtvrtfinále a v případě postupu Turecka i o semifinále Eura.
"Suspendovali jsme ho za nedodržení obecných zásad chování, za porušení základních pravidel slušného chování, za využívání sportovních akci k projevům nesportovní povahy a za znevažování fotbalu," vysvětlila UEFA. Vedení tureckého svazu se zatím k verdiktu nevyjádřilo.
Demiralovo počínání vyvolalo diplomatické napětí mezi Tureckem a pořadatelskou zemí. Samotný hráč i jeho vláda gesto obhajují jako vyjádření vlastenecké hrdosti. Na sobotní zápas do Berlína se rozhodl osobně vydat prezident Recep Tayyip Erdogan, ačkoli měl původně jiný program.
Turecko považuje vyšetřování UEFA i reakci německých úřadů za politicky motivované a xenofobní. Proti trestu už se ohradil turecký viceprezident Cevdet Yilmaz, podle něhož by mělo být rozhodnutí o trestu opraveno. "Krása a vzrušení fotbalu by neměly být zastíněny politickými rozhodnutími," napsal Yilmaz na sociální síti X.
Demiralova aféra rychle nabrala politický spád. Turecké ministerstvo zahraničí si den po zápase předvolalo německého velvyslance v Ankaře, aby protestovalo proti vyjádření spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové, která prohlásila, že "symbol tureckých pravicových extremistů nemá na našich stadionech místo", a vyzvala UEFA k potrestání viníka. Německo na oplátku předvolalo tureckého velvyslance v Berlíně. Trest přišel dnes, což již ve čtvrtek večer avizoval německý list Bild.
Bellinghama začala fotbalová unie řešit kvůli obscénnímu gestu po vstřelení gólu Slovensku. Poté, co výstavními nůžkami v nastavení základní hrací doby vyrovnal na 1:1, sáhl si rukou do rozkroku. Angličané pak v prodloužení vybojovali postup. Bellingham čtvrtfinále proti Švýcarsku nezmešká, dostal roční podmíněný trest na jeden zápas.