Brazílie – Srbsko pohledem dat. Neymarovi stačí na gól jen tři střely, nabízí i kreativitu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Brazílie – Srbsko pohledem dat. Neymarovi stačí na gól jen tři střely, nabízí i kreativitu
Brazílie – Srbsko pohledem dat. Neymarovi stačí na gól jen tři střely, nabízí i kreativitu
Brazílie – Srbsko pohledem dat. Neymarovi stačí na gól jen tři střely, nabízí i kreativitu
Profimedia
Jedni spoléhají na Neymara (30), druzí si nedokáží představit svou sestavu bez Alexandra Mitroviče (28). Už tento základní předpoklad favorizuje ve šlágru závěrečného dne prvního kola zápasů na mistrovství světa Brazilce. Srbové totiž svého klíčového forvarda zřejmě nebudou moct nasadit. Jaký je přínos obou pro hvězdami nadupané týmy protivníků?

Pro lepší představu toho, s jakou lehkostí Brazílie proniká do blízkosti soupeřovy branky, si lze pomoct srovnáním s právě probíhajícím ročníkem Premier League a týmy, které v ní z ofenzivního pohledu dominují nejvíc. Liverpool si zatím drží průměr 1,9 očekávaného gólu (xG) na zápas, Manchester City s Arsenalem jsou shodně na 1,85. Brazílie v tomto kalendářním roce odehrála osm utkání, během nichž nastřádala 24,9 xG, tedy v průměru 3,11 na zápas.

Zásadní postavou ofenzivy Brazílie je Neymar, jehož je během utkání plné hřiště. Primárně plní roli desítky v rozestavení 4-2-3-1, z nějž se v útoku stává 4-2-4 s Neymarem vedle Richarlisona. Často si také sbíhá níž, aby přebral míč od stoperů nebo se nabízí v křídelních prostorech, kde ho svými přihrávkami hledají krajní beci. Tím trenér Tite nejlépe využije Neymarovu schopnost zakončovat i tvořit.

Přehled utkání Brazílie – Srbsko + audiokomentář 

V aktuálním ročníku je Neymar nejdominantnějším křídlem Ligue 1. Nikdo jiný svým spoluhráčům nevytváří nebezpečnější střelecké příležitosti. V každém utkání má 38 % šanci na gólovou přihrávku, což je o 13 % víc než v pořadí druhý Franck Honorat z Brestu. V počtu přihrávek za obranou linii vede s téměř šesti na zápas. Zároveň má 40 % šanci na vstřelení branky, opět nejvíc z celé soutěže. Druzí jsou shodně s 37 % Karl Toko Ekambi z Lyonu a Martin Terrier z Rennes.

Neymar je nejaktivnějším střelcem a proměňuje nejvyšší procento svých pokusů. Pokud vypálí na branku, skóruje ve 35 % případů. Opět srovnání – k tomu, aby se křídlo v této metrice dostalo mezi 10 % nejlepších hráčů na své pozici v Ligue 1, stačilo by mu "pouze" 25 %.

Graficky vyjádřené Neymarovy statistiky z této sezony.
11Hacks / Livesport

Schopnost tvořit i proměňovat šance je jedním z hlavních znaků Titeho týmu. Podobnou sadou dovedností jako Neymar disponují i Richarlison, Raphinha, Vinícius Júnior, Gabriel Martinelli, ale třeba také Gabriel Jesus, jenž je jednou z nejkreativnějších devítek na světě.

Univerzální voják Mitrovič 

Trenér Srbska Dragan Stojkovič je jedním z těch, kteří si během šampionátu musejí poradit se zdravotními potížemi svých útočníků. Z tradičního ofenzivního trojúhelníku ve složení Mitrovič-Vlahovič-Tadič nebude moci do základní sestavy proti Brazílii pravděpodobně nasadit prvního jmenovaného, jenž hlásí problémy s kotníkem.

Útočník Fulhamu nasázel v minulém ročníku anglické Championship 43 gólů, čímž utvořil nový rekord soutěže. Během sezony zaznamenal 180 střel, z toho 149 z prostoru uvnitř šestnáctky a 21krát na branku vyslal míč z prostoru uvnitř malého vápna.

Ukázal skvělou variabilitu svého zakončení: 22 branek vsítil pravou nohou, 12 hlavou a devět levačkou. Vedle toho byl nadmíru efektivní, připsal si o sedm branek víc, než kolika by podle matematických modelů dosáhl průměrný hráč na jeho pozici. Protože ale do té doby v dresu Fulhamu v Premier League nasbíral v 64 utkáních pouze 14 tref, před startem nové sezony mu experti příliš nevěřili.

Mapa Mitrovičových střel v Championship v sezoně 2021/22.
11Hacks / Livesport

Jednalo se o skvělou studii, jak využít data a statistiku pro predikci budoucích výsledků. Analýza 11Hacks ukázala, že neexistuje důvod, proč by měl být Mitrovič úspěšný pouze v Championship, druhé nejvyšší soutěži v zemi.

Ve velkém vzorku dat (klíčový faktor pro datovou analýzu) byl počet jeho reálných branek srovnatelný s matematickými projekcemi. Do nebezpečných střeleckých pozic se pravidelně dostával i v lize, dobře umisťoval střely hlavou i oběma nohama a navíc se v šancích dokázal objevovat i v týmech s nepříliš kvalitním servisem. Do Kataru nakonec Mitrovič odjel jako pátý nejlepší střelec Premier League s devíti zásahy za 1022 minut hry. Pokud bude zdravý, bude v Kataru stejně nebezpečný jako v Anglii.