Francie – Polsko pohledem dat. Nejužitečnější hráč turnaje? Horkým adeptem je Griezmann

Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Francie – Polsko pohledem dat. Nejužitečnější hráč turnaje? Horkým adeptem je Griezmann
Antione Griezmann
Antione Griezmann
Profimedia
Ačkoliv jsou zatím v souvislosti s francouzským národním týmem vidět především gólová představení Kyliana Mbappého a Oliviera Girouda, kteří skvěle zastupují zraněného Karima Benzemu, zapomínat se nesmí ani na dalšího člena ofenzivní vozby. Na pozici desítky diriguje hru ve finální třetině hřiště Antoine Griezmann (31) a na výkony obhájců trofeje má zatím nesmírně pozitivní vliv.

Okolo soupeřovy šestnáctky svou aktivitou příliš nezaostává ani za svými dvěma výše zmíněnými spoluhráči. Za zápas vystřelí průměrně dvakrát, zaznamenal už 10 přihrávek vedoucích přímo ke střele a ve statistikách očekávaných branek i asistencí patří mezi nejlepší hráče na turnaji.

Zatím na sebe poutá pozornost především svou kreativitou. Gólové příležitosti tvoří nejenom ze hry, ale také jako hlavní exekutor standardních situací, díky čemuž má v zápase 80 % šanci na gólový pas podle metriky očekávaných asistencí (xA).

Přehled utkání Francie – Polsko + audiokomentář

Jeho technické dovednosti se promítají také do pokročilého matematického modelu hodnotícího ofenzivní přínos hráče na základě všech doteků s míčem, které na hřišti učiní. To znamená přihrávky, náběhy, driblinky. V tomto modelu je Griezmann zatím nejlepším ofenzivním fotbalistou na turnaji.

Dá se tedy říct, že nikdo jiný na šampionátu nemá v útočné fázi pro svůj tým tak velký přínos, ani Lionel Messi. Griezmanna stíhá skupina hráčů, do níž se společně s argentinskou ikonou řadí také Mbappé, Dembélé, Di María a Musiala. I když poslední zmíněný po vyřazení Německa své statistiky už nevylepší.

Statistiky Griezmannovy obranné hry (v průměru na zápas).
11Hacks / Livesport

K jedné asistenci Griezmann málem přidal i přesný zásah. Míč sice v nastaveném čase utkání proti Tunisku dopravil do sítě, ale gól na 1:1 mu po přezkoumání, které navíc přišlo kontroverzně až po závěrečném hvizdu, nebyl uznán. To ve francouzském táboře způsobilo velkou vlnu nevole a tamní fotbalová federace se dokonce obrátila na orgány FIFA s oficiálním protestem.

Griezmann nejenom tvoří, ale je také ohromně platný v obranné činnosti. A sice svou silou v soubojích, aktivním presinkem a získáváním velkého množství míčů ve všech částech hřiště. Jedna statistika za všechny – za zápas proti soupeři aktivně vystoupí průměrně ve 3,12 případech, a to s úspěšností... 100 %. Pokud se Griezmann rozhodl soupeři vypíchnout míč, zatím pokaždé uspěl. A i přes vysokou defenzivní aktivitu ještě ani jednou nefauloval.

Podle predikčních modelů je Francie společně s Argentinou a Brazílií největším favoritem na postup do čtvrtfinále. Polsko se do vyřazovací části dostalo díky pořádné porci štěstí a ani v jednom ze zápasů ve skupině nezaujalo.

Přehled střel v zápase Polsko – Argentina (0:2). Červená = střela, růžová = gól, kolečko = střela nohou, čtvereček = střela hlavou.
11Hacks / Livesport

Proti silným soupeřům nastupuje s defenzivní taktikou a v podstatě s neexistujícím plánem ve finální třetině, kde spoléhá především na individuální kvalitu Roberta Lewandowského, což je v takové konkurenci málo.

Dobře to bylo vidět v duelu proti Argentině. Polsko ve vzájemném utkání vyslalo na branku čtyři střely s celkovým xG v hodnotě 0,20 – dvě zblokované a dvě mimo tři tyče. Argentinci měli podle matematických modelů vstřelit tři góly, a to ještě Wojciech Szczesny chytil Messimu penaltu. Ty samé modely Polsku na základě průběhu přisoudily pouhé 1 % šanci na výhru. Lze proto očekávat francouzskou dominanci, kterou by měl opět řídit Griezmann, pro mnohé překvapivý lídr Francie na tomto šampionátu.