Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Vycházející hvězda, smolař, nadějný kouč. Mimořádný pracant, chválí Svejkovského ve Vancouveru

Jaroslav Svejkovský (vpravo) na tréninku Vancouveru.
Jaroslav Svejkovský (vpravo) na tréninku Vancouveru.Vancouver Canucks
Nejdřív Slavomír Lener. Po něm Ivan Hlinka. A od podzimu Jaroslav Svejkovský (47). Na skromném seznamu českých hokejových koučů, kteří kdy stáli na střídačce klubu v NHL, přibude nové jméno. V Česku z uvedeného tria nejméně známé. Ovšem co se trenérské kariéry v nejslavnější lize týče zřejmě nejperspektivnější. Vždyť už v této sezoně Svejkovský úzce spolupracoval s lodivodem Vancouveru Rickem Tocchetem (60), jenž posléze získal ocenění pro nejlepšího trenéra ročníku. Nyní mu bude v Canucks dělat asistenta.

Však si ho také Tocchet nemůže vynachválit. "Všiml jsem si ho, hned jak jsem do klubu přišel. Svěříte mu nějaký úkol a on ho do puntíku splní. Jeho pracovní morálka je mimořádná," říká na adresu svého budoucího českého parťáka, jenž měl dosud v klubu na starost rozvoj hráčských dovedností. Postřehl také, jak oblíbený je Svejkovský u hráčů. "Když je vidím u své kanceláře, ptám se jich: ‘Jdete za mnou?’ A oni na to: ‘Ne, hledáme Yogiho.’," popisuje.

Svejkovský dlouho působil v roli specialisty na individuální činnosti v týmu Vancouver Giants, rukama mu tam prošly budoucí hvězdy jako Milan Lucic či Evander Kane. Tocchetovi pak nyní pomáhal také s aplikováním herních systémů v praxi. V následujícím roce dostane na starost přesilovky, na nichž se částečně podílel už nyní (viz. video).

Dohlížel zároveň na hráče, kteří se vraceli po zranění. To je ostatně něco, o čem sám ví strašně moc. Vždyť sám musel skončit kariéru v pouhých 24 letech kvůli zdravotním trablům, především následkům otřesů mozku. "Pět, šest let mi trvalo, než jsem se zbavil problémů," vzpomínal s odstupem času v rozhovoru pro hokej.cz. Do Česka jezdí málo, s manželkou, dvěma syny a dcerou žije ve Vancouveru. Zatímco mladší Tomáš (11) s hokejem teprve začíná, Ava už reprezentovala USA na mistrovství světa hráček do 18 let a nejstarší Lukáš (22) válí na farmě Pittsburghu v AHL.

Tedy ve stejné soutěži, v níž byl jeho táta v roce 1997 vyhlášen nováčkem roku. Dosud se to jinému Čechovi nepovedlo. A když pak Svejkovský nasázel za Washington ve své premiérové sezoně v NHL v jednom zápase čtyři góly Buffalu, psala zámořská média: "Vycházející hvězda." Nakonec zůstalo u 113 zápasů ve čtyřech sezonách (23+19).

Nyní může dokázat víc s kravatou a v obleku. Lener působil šest let v roli asistenta v Calgary a na Floridě. Díky angažmá u Flames se stal v roce 1992 teprve druhým Evropanem (po Finu Alpovi Suhonenovi), který prorazil bariéry konzervatismu a získal místo ve vedení týmu NHL. Hlinka byl jmenován dokonce jako vůbec první hlavní kouč ze starého kontinentu. V únoru 2000 kvůli tomu ze dne na den opustil práci u české reprezentace a odletěl za výzvou do Pittsburghu, kde tehdy působilo šest krajanů v čele s kapitánem týmu Jaromírem Jágrem.

V celé sáhodlouhé historii soutěže jsou Hlinka spolu se Suhonenem jedinými dvěma Evropany, kteří vedli klub NHL. "V Severní Americe zkrátka chtějí tváře, které znají," podotkl Rickard Grönborg, jenž dovedl Švédy k titulům mistrů světa v letech 2017 a 2018. Pak se neúspěšně ucházel o post hlavního kouče Buffala.

Nyní se nejčastěji skloňuje jméno Marca Sturma, jenž by měl nyní převzít San Jose, v jehož barvách léta hrál. "Propast mezi Evropou a NHL je obrovská. Pro kluby jsou trenéři zvenku velkým riskem," prohlásil Němec, jenž čtyři sezony působil jako asistent u Los Angeles Kings. K angažmá mu pomohly také vztahy a kontakty, které získal během hráčské kariéry za oceánem.

Svejkovský může jít podobnou cestou…