Norské házenkářky po obratu porazily Dánky 27:25 a slaví devátý evropský titul

Profimedia
Norské házenkářky po drtivém závěru vyhrály podeváté mistrovství Evropy. I když ještě čtvrt hodiny před koncem prohrávaly v Lublani s Dánskem o čtyři góly 18:22, po mohutném obratu zvítězily zejména zásluhou nejužitečnější hráčky turnaje Henny Reistadové 27:25 . Bronz slaví Černá Hora, která totožným výsledkem porazila Francii.

Dánky začaly finále skvěle a v poločase měly navrch o tři góly (15:12). Norky se poprvé ujaly vedení až v 53. minutě a po klíčových trefách Reistadové si vytvořily náskok, který už nepustily. Po zisku zlata na MS loni v prosinci potvrdily na Euru roli hlavních favoritek.

Ve středu norské hráčky na závěr čtvrtfinálové skupiny na Dánky nestačily a prohrály o dvě branky, ale tato porážka byla jejich jedinou na turnaji. V neděli ve strhujícím závěru i s pomocí brankářky Katrine Lundeové a autorky osmi branek Nory Mörkové dosáhly na deváté zlato z ME.

"V obraně už jsme v závěru nehrály tak jako 55 minu předtím. Jsem strašně zklamaná, byly jsme hodně blízko," řekla Louise Burgaardová, jež dala šest dánských branek.

Házenkářky Černé Hory získaly bronz poté, co Francii zdolaly v prodloužení 27:25. Po 60 minutách byl v Lublani stav 22:22.

Přesně před týdnem ve druhé fázi šampionátu obhájkyně stříbra Francouzky porazily černohorský tým jasně 27:19. Dnes však výhru nezopakovaly a deset let po senzačním titulu z ME balkánský celek ukončil čekání na další medaili.

Detail zápasu Dánsko – Norsko 25:27