O zbylé postupové místo ve skupině C bojují tři týmy, v déčku chtějí překvapit Saúdové

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
O zbylé postupové místo ve skupině C bojují tři týmy, v déčku chtějí překvapit Saúdové
O zbylé postupové místo ve skupině C bojují tři týmy, v déčku chtějí překvapit Saúdové
O zbylé postupové místo ve skupině C bojují tři týmy, v déčku chtějí překvapit Saúdové
Profimedia
Na fotbalovém mistrovství světa v Kataru se ve středu rozhodne o zbylých postupujících ze skupin C a D. Francie má v "déčku" po úvodních dvou výhrách osmifinále již jisté. V posledním duelu nastoupí proti Tunisku, které musí zvítězit a čekat na výsledek utkání Austrálie - Dánsko. Australané jsou před závěrečným zápasem v nejlepší výchozí pozici: v případě výhry mají postup jistý. Ve skupině C mohou postoupit všechny celky. Nejlepší výchozí pozici má Polsko, jenž hraje s Argentinou, nejhůře je na tom naopak Mexiko, které čeká zápas se Saúdskou Arábií.

Tunisko zkusí zaskočit Francii

Obhájci zlata z Francie na turnaji v Kataru nejprve porazili Austrálii 4:1 a poté zdolali Dánsko 2:1. Tři góly vstřelil útočník Kylian Mbappé, který společně s Ekvádorcem Ennerem Valenciou vede tabulku kanonýrů.

Trenér Didier Deschamps plánuje s jistotou postupu protočit základní sestavu, zároveň ale nebere zápas na lehkou váhu. Francouzi by rádi udrželi dlouhou neporazitelnost na mistrovství světa, která trvá devět utkání. Jen nepravděpodobná kombinace výsledků by obhájce zlata připravila o prvenství ve skupině.

"Tým, který zítra nastoupí, udělá vše pro to, aby uspěl. Byť máme možnost zamíchat sestavou. Pravděpodobně už nepotřebujeme ani bod, ale budeme stále ostražití," řekl Deschamps na tiskové konferenci.

Tunisané po dvou kolech s jedním bodem uzavírají tabulku, stále však mohou snít o tom, že poprvé v historii projdou na mistrovství světa ze skupiny. K tomu by vedle nečekané výhry nad Francií potřebovali i příznivý výsledek druhého utkání. Pokud by Austrálie porazila Dánsko, už by šanci neměli.

Celkem deset hráčů v tuniské nominaci se narodilo ve Francii. Další dva tam od mládí žijí a mají dvojí státní příslušnost. "Francii jsem před losem chtěl, je to splněný sen. Jsem stoprocentní Tunisan i stoprocentní Francouz. Zítra ale budu bojovat za Tunisko," uvedl nejlepší střelec v tuniské nominaci Vahbí Chazrí, který se narodil na Korsice.

Přehled zápasu Tunisko – Francie + audiokomentář (16:00)

Sestřih zápasu Francie – Dánsko (2:1)
Livesport

Výhra Australany vystřelí do osmifinále

V nejlepší pozici ze tří uchazečů o zbylé postupové místo ve skupině D je Austrálie. Svěřenci trenéra Grahama Arnolda mají po výhře nad Tuniskem na druhé příčce tabulky tři body, zatímco třetí Dánové jen bod. Australany by tak bez ohledu na druhý výsledek poslalo do osmifinále vítězství, velkou šanci by jim dala i remíza. Dánové naopak potřebují vyhrát a ani to by jim při nepříznivém výsledku mezi Tuniskem a Francií nemuselo stačit k postupu.

Australané na světovém šampionátu prošli ze skupiny jen v roce 2006. "Je úžasné, že jsme v minulém zápase dosáhli na první výhru na mistrovství světa po 12 letech. Ale nejsme s tím spokojeni. Chceme víc a věříme, že můžeme postoupit," řekl útočník Mitchell Duke. "Jsem si jistý, že Francie ve druhém zápase uhraje výsledek, který potřebujeme. Všichni hráči v jejím kádru budu určitě stejně hladoví," dodal střelec vítězné branky Australanů.

Dánové zatím v Kataru uhráli jen bod, před posledním utkáním ve skupině jsou ale favority. Semifinalisté loňského mistrovství Evropy se s Australany utkali i na minulém světovém šampionátu a zápas skončil remízou 1:1. Ze skupiny tehdy postoupili Seveřané spolu s Francií.

"Je to velmi jasné a snadné, nemusíme dělat kalkulace a přemýšlet o jiných možnostech. Prostě se pokusíme zápas vyhrát a to je jediné, co nás zajímá," uvedl dánský trenér Kasper Hjulmand, jehož svěřenci vloni na Euru ve čtvrtfinále vyřadili český tým.

Přehled zápasu Austrálie – Dánsko + audiokomentář (16:00)

Sestřih zápasu Tunisko – Austrálie (0:1)
Livesport

Saúdové útočí na druhý postup v historii

Po 28 letech může navázat na zatím jediný postup do play off Saúdská Arábie. Výhra nad Mexikem jí dá jistotu, remíza by jí stačila pouze při porážce Argentiny. "Nikdo na světě si před turnajem nedokázal představit, že dokážeme hrát na takové úrovni. My ale víme, čeho jsou naši hráči schopni," podotkl trenér Hervé Renard před utkáním v Lusailu.

Jeho protějšek Gerardo Martino věří, že Mexiko i s jediným bodem před závěrečným kolem může pomýšlet na postup. "Dokud máme šanci, musíme se o ni porvat. Soupeř také bude potřebovat vyhrát, je to otevřené," uvedl zkušený trenér.

Mexiku může stačit i těsné vítězství, pravděpodobně ale bude muset uspět vyšším rozdílem, jinak poprvé od roku 1982 neprojde do další fáze turnaje. Středoamerický celek neskóroval na MS ve čtyřech zápasech po sobě.

Přehled zápasu Saúdská Arábie – Mexiko + audiokomentář (20:00)

Přehled zápasu Polsko – Saúdská Arábie (2:0)
Livesport

Soubojem hvězdných kapitánů Lionela Messiho a Roberta Lewandowského vyvrcholí na fotbalovém mistrovství světa program skupiny C. Argentina potřebuje k jistotě postupu do osmifinále zvítězit, v případě příznivého výsledku z druhého duelu Mexiko - Saúdská Arábie jí ale postačí i remíza, která v každém případě posune dál evropský celek. Detailněji se utkání věnujeme v rubrice Zápas dne.