Prorazil pozdě, teď je brankář Martínez hrdinou: Nemám slov, trofejí jsem si splnil sny

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Prorazil pozdě, teď je brankář Martínez hrdinou: Nemám slov, trofejí jsem si splnil sny
Prorazil pozdě, teď je brankář Martínez hrdinou: Nemám slov, trofejí jsem si splnil sny
Prorazil pozdě, teď je brankář Martínez hrdinou: Nemám slov, trofejí jsem si splnil sny
Reuters
Jedním z hrdinů argentinského výběru při cestě za titulem mistrů světa byl i brankář Emiliano Martínez (30). Opora Aston Villy vychytala Jihoameričanům penaltové rozstřely ve čtvrtfinále s Nizozemskem i v nedělním finále s Francií a stala se nejlepším gólmanem turnaje v Kataru. V národním týmu přitom debutoval teprve loni v červnu a dlouho se nemohl prosadit ani na klubové úrovni.

"Nemám slov. Touhle trofejí jsem si splnil všechno, o čem jsem kdy ve fotbale snil," líčil Martínez v slzách po strhujícím finále v Dauhá.

Úřadující jihoameričtí šampioni sice proti obhájcům titulu ztratili vedení 2:0 a v prodloužení 3:2, ale po remíze 3:3 zvítězili v penaltovém rozstřelu 4:2. Francouzům nepomohl ani hattrick nejlepšího střelce turnaje Kyliana Mbappého, na druhé straně se dvakrát trefil nejlepší hráč mistrovství Lionel Messi.

Sestřih finálového utkání Argentina - Francie.
Livesport CZ

"Cestu k vítězství jsme si vytrpěli. Měli jsme zápas pod kontrolou, ale Francii stačily dvě střely k vyrovnání. V prodloužení dostali ještě druhou penaltu, díkybohu jsme to ale zvládli," radoval se Martínez.

K penaltovému rozstřelu přitom nemuselo vůbec dojít. V bláznivém prodloužení měly oba celky spoustu šancí na rozhodnutí. V té největší se v samém závěru nastaveného času ocitl Randal Kolo Muani, Martínez ale skvělým zákrokem udržel svůj tým ve hře. V rozstřelu inkasoval jen dvakrát ze čtyř pokusů a po vítězně penaltě Gonzala Montiela mohli Argentinci slavit třetí titul mistrů světa v historii, první od roku 1986.

"Během penalt jsem zachoval chladnou hlavu. Všechno vyšlo tak, jak jsem si představoval," radoval se Martínez, který vychytal rozstřel i v semifinále loňského turnaje Copa América proti Kolumbii. Také v Kataru si pomáhal divokými pohyby na čáře, ale snažil se rozhodit střelce i před samotnou penaltou. Ať už slovně nebo zahozením míče.

Utkání Argentina Francie 3:3 (4:2 na penalty)

Martínez na MS završil snový rok a půl. Od debutu v reprezentaci získal s Argentinou tři trofeje - kromě světového a jihoamerického šampionátu byl i u vítězství v utkání Finalissima proti mistrům Evropy z Itálie.

Ještě před dvěma lety to přitom vypadalo, že rodák z Mar del Plata v kariéře pořádně neprorazí. Jako sedmnáctiletý přestoupil z Independiente do londýnského Arsenalu a na Britských ostrovech od té doby zůstal. Až do roku 2020 ale převážně paběrkoval po hostováních v nižších soutěžích a za celou dobu se nikde nestal stálou brankářskou jedničkou. Neuspěl ani během ročního působení ve španělském Getafe.

Vše se změnilo před dvěma lety přestupem do Aston Villy, kde se stal ihned oporou a svými výkony si řekl i o místo v reprezentaci. "Do Anglie jsem odešel velmi mladý. Tohle vítězství patří celé mojí rodině, za veškerou podporu," dodal dojatý Martínez.