Závěrečná nominace na nejlepšího fotbalistu podle FIFA: Messi, Mbappé a Benzema

Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Závěrečná nominace na nejlepšího fotbalistu podle FIFA: Messi, Mbappé a Benzema
Lionel Messi získal v minulém roce s Paris St. Germain francouzský titul.
Lionel Messi získal v minulém roce s Paris St. Germain francouzský titul.
Reuters
V závěrečné nominaci na cenu The Best pro nejlepšího fotbalistu světa za rok 2022 podle mezinárodní federace FIFA jsou Lionel Messi (35), Kylian Mbappé (24) a Karim Benzema (35). Vítěz předchozích dvou ročníků Robert Lewandowski (34) se do tříčlenného užšího výběru nedostal. FIFA o tom informovala na svém webu. Slavnostní vyhlášení se uskuteční 27. února v Paříži. Ocenění federace udělí za dosažené úspěchy v období 8. srpna 2021 až 18. prosince 2022.

Messi získal v minulém roce s Paris St. Germain francouzský titul, největší úspěchy ale slavil na reprezentační úrovni. Argentinu dovedl jako kapitán po 36 letech k vítězství na mistrovství světa a ukončil čekání na poslední chybějící velkou trofej. V Kataru navíc dostal cenu pro nejlepšího hráče turnaje. S národním týmem uspěl rovněž v nově vzniklém utkání Finalissima mezi vítězi evropského a jihoamerického šampionátu. Argentina zdolala Itálii 3:0.

V anketě FIFA, která se pořádá od roku 2016, zatím Messi uspěl pouze v roce 2019. Třikrát skončil druhý a jednou třetí.

Jeho spoluhráč z PSG Mbappé byl na světovém šampionátu s osmi góly nejlepším střelcem, ve finále ale Les Bleus navzdory jeho hattricku podlehli Argentině po penaltovém rozstřelu. Francouzský kanonýr se stal v tamní lize počtvrté v řadě nejlepším střelcem.

Benzema na MS kvůli zranění chyběl, na klubové úrovni ale prožil úspěšnější období než jeho konkurenti. Jako kapitán dovedl Real Madrid ke španělskému titulu i k triumfu v Lize mistrů, navíc v obou soutěžích ovládl tabulku kanonýrů.

Francouzský snajpr může zvítězit ve třetí anketě za uplynulou sezonu. V srpnu se stal nejlepším fotbalistou Evropy v anketě UEFA a v říjnu poprvé získal i Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa.

Hvězdy roku v anketě FIFA volí kapitáni a trenéři reprezentačních mužstev, fanoušci a zástupci médií. Poprvé chyběl ve čtrnáctičlenné širší nominaci dvojnásobný vítěz Cristiano Ronaldo.