Premiérové vítězství pro bývalého mistra světa. Na Vueltě vládl Costa, v červeném stále Kuss

Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Premiérové vítězství pro bývalého mistra světa. Na Vueltě vládl Costa, v červeném stále Kuss
Rui Costa si dojel pro premiérové etapové prvenství na Vueltě.
Rui Costa si dojel pro premiérové etapové prvenství na Vueltě.
AFP
Patnáctou etapu cyklistické Vuelty vyhrál po úniku bývalý mistr světa Rui Costa (36) z Portugalska. Před druhým volným pondělím zůstal v čele průběžného pořadí Američan Sepp Kuss (28).

Costa oslaví začátkem října 37. narozeniny a dnes se dočkal první výhry na Vueltě v kariéře. Na Grand Tour si člen týmu Intermarché-Circus-Wanty připsal vítězství po deseti letech. Ve svém životním roce 2013, kdy se stal mistrem světa, triumfoval dvakrát na Tour de France.

V nedělním spurtu tříčlenné vedoucí skupiny Costa po třech kategorizovaných stoupáních a 156,5 km porazil Němce Lennarda Kämnu a Kolumbijce Santiaga Buitraga. Kämna se dokázal vrátit do hry o vítězství navzdory tomu, že měl tři kilometry před cílem při snaze ujet svým soupeřům pád, po němž skončil vedle silnice v trávě.

"Věřil jsem si. Sezona pro mě výborně začala a tahle výhra na Vueltě je velmi důležitá pro mě a můj tým. Jsem moc šťastný," uvedl Costa, jenž v únoru vyhrál závod Kolem Valencie. "Takové pády jako Kämnovi se stávají. Už jsme ten sjezd jeli jednou a viděl jsem, že jede hodně rychle, proto jsem raději brzdil, protože jsem věděl, že když pojedeme tak rychle jako on, můžeme havarovat," řekl Costa.

Kämna sebekriticky po etapě přiznal chybu. "Měl jsem dobrou šanci (na vítězství). Byla ode mě blbost vjet do zatáčky tak riskantně," řekl německý cyklista.

Další skupinu s dvousekundovou ztrátou přivedl do cíle na čtvrtém místě Remco Evenepoel. Belgický favorit, jenž po výbuchu v páteční královské etapě přišel o šanci na obhajobu loňského vítězství, byl opět jedním z nejaktivnějších jezdců pelotonu, ale na zopakování sobotní výhry mu síly nestačily.

Skupina s Kussem dojela s odstupem 2:52 minuty za vítězem. Američan stále vede o 1:37 minuty před Slovincem Primožem Rogličem a o 1:44 minuty před dalším kolegou z týmu Jumbo-Visma Jonasem Vingegaarden z Dánska. Patnáctý Evenepoel ztrácí přes 16 minut.

Kuss je prvním Američanem v čele Grand Tour od roku 2013, kdy Chris Horner vyhrál Vueltu. Ceněný pomocník hvězd je před závěrečným týdnem blízko největšímu úspěchu kariéry a Jumbo-Visma se díky němu může stát prvním týmem, jenž vyhraje všechny tři Grand Tours v jedné sezoně.

Jan Hirt dnes dojel na 110. pozici a celkově je sedmačtyřicátý. Michal Schlegel obsadil předposlední 153. místo a patří mu 113. příčka.

Vuelta a España