Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

ANALÝZA derby: Účel světí prostředky. Spartě se vyplatila sázka na jednoduchost

Petr Riska
Sparťané slaví výhru v derby
Sparťané slaví výhru v derbyProfimedia
Po výkonech v předchozích derby šla do sobotní zápasu jako mírný favorit Slavia. Sparťané ale měli proti svému úhlavnímu nepříteli dvě zásadní výhody. Kromě domácího prostředí v jejich prospěch hrálo i postavení v tabulce. Náskok dvou bodů Priskeho svěřencům zaručoval, že i v případě remízy by měli boj o titul stále ve svých rukou. Dánský stratég právě tomuto uzpůsobil svůj zápasový plán a to se mu vyplatilo.

Letenští se vzdali skoro úplně držení míče ve prospěch Slavie a na balonu strávili pouze 17 % utkání. To je naprosto unikátní číslo a nikoho asi nepřekvapí, že se jedná o nejmenší hodnotu, které Letenští v probíhající sezoně dosáhli. Dosud se nedostali ani pod 40 %. Sparťané se tedy pohybovali v hlubokém bloku ve formaci 5-4-1 a začínali bránit až od vlastní poloviny.

To se pochopitelně projevilo i na intenzitě presinku. Lídr ligové tabulky totiž v průběhu zápasu přerušil nějakým obranným zákrokem až každou 18. přihrávku sešívaných. Pasivní pak Sparta byla zejména po změně stran, kdy Slavii dovolila dokonce téměř 40 pasů, než její akci přerušila. 

Zápasové známky podle Livesport Ratingu
Zápasové známky podle Livesport RatinguLivesport

Obzvláště kompaktní byl sparťanský blok ve středu hřiště, slávisté tak byli nuceni vést své akce zejména přes křídelní prostory. Z 52 útoků svěřenců Jindřicha Trpišovského šlo hned 42 právě přes kraje a to jejich soupeři vyhovovalo. Slávisté se totiž dostávali k centrům spíš na křídlech, což rozhodně není tak výhodná pozice jako třeba meziprostor (prostor mezi křídlem a středem hřiště), stoperská trojice tak neměla s odvracením těchto míčů velké problémy. Paradoxem je, že druhý gól Slavie padl právě po ojedinělém centru z meziprostoru. Ten do vápna poslal Petr Ševčík, který v přihrávkách z této části hřiště vyniká.

Přehled zápasu Sparta – Slavia 3:2 

Klíč v dlouhých pasech

Sparťané během sezony několikrát vyhlašovali, že chtějí hrát především po zemi. Proti Slavii ale od této mantry upustili a spoléhali se převážně na hru vzduchem - až 29 % všech přihrávek, které hráči v rudých dresech rozdali, byly dlouhé.

Aktivní byl v tomto ohledu pochopitelně zejména brankář Matěj Kovář. Odchovanec Manchesteru United zaznamenal 18 přihrávek a všechny mířily až na polovinu Slavie. Kovář své pasy navíc adresoval velmi přesně, cíl minul pouze jednou.

Dlouhé nákopy mladého gólmana sehrály důležitou roli i před dvěma góly Sparty. Krásné trefě Lukáše Haraslína z přímého kopu předcházel dlouhý míč na Jana Kuchtu, který byl následně faulován Traorém. Kuchta se sice, jak už je jeho zvykem, v derby gólově neprosadil, ale byl v průběhu celého zápasu velmi aktivní. Zaznamenal nejvíc ofenzivních akcí ze všech hráčů na hřišti a získal na sebe tři fauly.

K penaltě v nastaveném čase pak došlo po nákopu na levou stranu, kam Kovář směřoval většinu svých přihrávek. Tam si vedl úspěšně v jednom z osmi vzdušných soubojů (nejvíc mezi hráči Sparty), které v zápase podstoupil, Jaroslav Zelený a prodloužil tak míč do vápna, kde došlo k penaltovému zákroku.

Vše o souboji o titul