Jednoručný bekhend mizí z TOP 10, tenisový svět přichází o unikátní úder

Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Blíží se konec tenisové romantiky? Jednoručný bekhend poprvé v historii zmizel z TOP 10

Stefanos Tsitsipas, který vyznává jednoručný bekhend, vypadl z elitní desítky světového žebříčku.
Stefanos Tsitsipas, který vyznává jednoručný bekhend, vypadl z elitní desítky světového žebříčku.Profimedia
V pondělí 19. února 2024 nastal pro tenisové fajnšmekry smutný den. Vůbec poprvé od založení žebříčku ATP v roce 1973 nefiguruje v elitní světové desítce jediný borec, který by ve své hře využíval jednoručný bekhend. Doba se mění, sport zrychluje. A hlavně to je prý důvod pozvolného konce tenisové romantiky.

Posledním hráčem, který s jednoručným bekhendem vládl tenisovému světu, byl Roger Federer. Před ním se pyšnilo titulem světové jedničky dalších 10 borců: Ilie Nastase, John Newcombe, John McEnroe, Ivan Lendl, Stefan Edberg, Boris Becker, Pete Sampras, Thomas Muster, Patrick Rafter a Gustavo Kuerten. Jenže právě jen Kuerten a Federer kralovali ve 21. století.

Před 50 lety to bylo úplně jinak. Na tenisových turnajích se odehrávaly výjimečné bitvy, v nichž se místo razance daleko častěji prosazovala technika a taktika. Jenže pak přišel Björn Borg a ukázal novinku. Nad jeho obouručným bekhendem nejdřív odborníci kroutili hlavou.

"V podstatě jsem začal hrát dvojručně forhendem i bekhendem, protože moje první raketa byla velmi těžká. Ale naučil jsem se pak hrát bekhend i topspinem, i když mi říkali, že to nejde. Byla to trochu revoluce," vzpomínal Borg v rozhovoru pro CNN. Podobně hráli v té době i Jimmy Connors nebo Chris Evertová. A časem se přidali další.

Když po uplynulém týdnu z TOP 10 vypadl Stefanos Tsitsipas, není mezi elitou už ani jeden nositel unikátního stylu. Poslední velké finále na Turnaji mistrů ATP mezi vyznavači bekhendu jednoruč se hrálo naposledy v roce 2019 (Tsitsipas vs. Thiem), předtím v roce 2006 (Federer vs. Blake).

"Myslím, že důvodů je víc. V poslední době sice vídáme, jak se organizátoři turnajů snaží zpomalovat povrchy, ale materiály, se kterými se hraje, jsou stejně stále dokonalejší a tenis jako takový všeobecně zrychluje," řekl pro Livesport Zprávy Jiří Novák, který v průběhu kariéry potkával na turnajích i Federera. "Roger byl výjimka. Už i za mé éry se hrálo častěji obouruč a někdo hrál oběma rukama i forhend," vysvětlil Novák.

Prostějovský rodák, který byl světovou pětkou a v roce 2002 si zahrál semifinále Australian Open, tvrdí, že obouručný bekhend je efektivnější. "Balony jsou sice dnes podobně tvrdé, ale údery jsou rok od roku rychlejší a jednou rukou je technicky daleko těžší míček správně zasáhnout. Při hře obouruč stačí kratší nápřah a druhou rukou už si člověk pomůže," vysvětluje aktuální trendy.

Souhlasí s ním i deblový specialista Lukáš Dlouhý. "Hlavně servis se zrychlil a tím je daleko těžší míče zasáhnout tak, abyste soupeři nedali výhodu. Jednoručný bekhend po servisu zahrajete zpravidla jen čopem. Obouručný je flexibilnější. Ale samozřejmě jsou i výjimky a občas se narodí hráč jako Federer, Wawrinka nebo Gasquet," uvedl dvojnásobný grandslamový vítěz ve čtyřhře.

Technika zkrátka pomalu ustupuje razanci. Vliv mají prý ale i mnohdy nedočkaví rodiče, kteří od prvních krůčků svých dětí touží po úspěších. "Malé děti na jednoručný bekhend nemají sílu a ve chvíli, kdy rodiče chtějí hlavně výsledky, se přestupuje na obouručný bekhend. Někdy je to samozřejmě na škodu, když je dítě talentované, ale opravdu s jednoručným bekhendem na úrovni mladších či starších žáků proti obouručné hře prohrávají. Tím, že všichni chtějí být dobří už za mlada, tak zřejmě jednoručný bekhend vymizí," dodal Dlouhý.

V minulém století se hrálo úplně jinak, wimbledonští vítězové Jan Kodeš i Martina Navrátilová se pyšnili "vymazleným" jednoručným bekhendem. Později se stejným stylem prosazovali také Karel Nováček či Petr Korda"Jenže před 50 lety za Kodeše se hrálo víc čopem, hra díky tomu byla daleko pomalejší. Honza byl jedním z mála, který uměl liftovaný bekhend z halfvoleje," zavzpomínal bývalý fedcupový trenér Vladislav Šavrda, který se novým trendům nediví. "Často koukám na Tsitsipase a vnímám, že i když má bekhend opravdu hezký, tak ho přes něj vždycky dostanou. Jednoduše je tam větší chybovost," mínil generální manažer štvanického klubu I.ČLTK Praha.

Jednoručný bekhend však prý nemusí zcela vymizet. "Vždycky se najde někdo, kdo to hlavně na antuce bude hrát. A třeba se zase nějaký výjimečný talent narodí. Jen asi nebude tak úspěšný," tušil Novák.

Šance existuje hlavně mezi muži. Ti mají ve stovce žebříčku ATP stále 10 "tenisových romantiků" – Tsitsipase, Dimitrova, Musettiho, Eubankse, Evanse, Altmaiera, Lajoviče, Wawrinku, O'Connella a Thiema. To mezi ženami je situace daleko skromnější. Nejvýše postavenou hráčkou, která preferuje tento úder je Tatiana Mariaová na 50. místě. A mezi tisícovkou nejlepších hráček figuruje pouze 18 výjimek.