První distanční závod běžkyň na lyžích ovládla Anderssonová, mezi muži vyhrál Klaebo

Profimedia
První distanční závody sezony Světového poháru vyhráli v Ruce na 10 km klasicky Nor Johannes Hösflot Klaebo (26) a Švédka Ebba Anderssonová (25). Z českých běžců na lyžích si nejlepší výsledek připsal Michal Novák (26), jenž obsadil 24. místo. Na základě odstupů z dnešních závodů se v neděli pojedou stíhačky na 20 km klasicky.

Klaebo nedal konkurentům šanci

Úřadující vítěz SP Klaebo ve Finsku navázal na vítězství z klasického sprintu. Stejně jako v pátek doprovodili pětinásobného olympijského šampiona na stupně vítězů krajané, které porazil s velkým náskokem. Druhý byl s odstupem 20,5 sekundy Paal Golberg, třetí Martin Löwström Nyenget.

Šestnáctý muž ze sprintu Novák na Klaeba ztratil 1:18,4 minuty a nebyl spokojený. "Řekl bych, že to je průměr nebo podprůměr," řekl Novák. "Dnes jsme asi neměli nejrychlejší lyže. Ztrácel jsem hodně ve sjezdu a při jízdě po rovině. To k tomu patří. Budeme doufat, že přijde více šťastných dní než těch špatných. Na zítra je tam určitě slušná pozice. Bude to pěkný závod a bude o co jet," doplnil Novák.

Adam Fellner získal bod za 50. místo, Luděk Šeller obsadil 76. pozici.

Kompletní výsledky mužského závodu

Mezi ženami vládla Anderssonová

Anderssonová zvítězila po těsném souboji s krajankou Fridou Karlssonovou, kterou po přetahované na mezičasech porazila o 5,7 sekundy. Připsala si tak už 29. stupně vítězů ve Světovém poháru, ale teprve druhou výhru. Třetí skončila Němka Katharina Hennigová.

Čtvrtá byla Anne Kjersti Kalvaaová jako nejlepší z Norek, které už závodí bez své dlouholeté jedničky Therese Johaugové, jež po olympijské sezoně ukončila kariéru.

Jediné Češce Petře Novákové se závod s intervalovým startem nevydařil, obsadila 52. místo a nedosáhla tak na body navzdory tomu, že od nového ročníku boduje 50 místo dosavadních 30 nejrychlejších.

"Moje pocity jsou smíšené. Takticky jsem závod odstartovala dobře, nepřehnala jsem tempo. Celý závod jsem jela konstantně, s tím, že je pro mě vždy nejhorší šestý sedmý kilometr, kdy cítím, že mi docházejí síly. To se opět potvrdilo," uvedla Nováková, která si naopak lyže pochvalovala."

Do závodu nenastoupila Tereza Beranová, která se v pátek blýskla sedmým místem ve sprintu.