Týmová symfonie i sólo přes půl hřiště: Pět nejlepších gólů na mistrovství světa

Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Týmová symfonie i sólo přes půl hřiště: Pět nejlepších gólů na mistrovství světa
Týmová symfonie i sólo přes půl hřiště: Pět nejlepších gólů na mistrovství světa
Týmová symfonie i sólo přes půl hřiště: Pět nejlepších gólů na mistrovství světaProfimedia
Už tuto neděli vypukne fotbalová událost roku a při té příležitosti není od věci připomenout si nejkrásnější góly, které na světových šampionátech padly. Určit jich pouhých pět není snadné a leckdo možná nebude s výběrem souhlasit, nicméně Livesport Zprávy zvolily následující branky jako ty úplně TOP.

Carlos Alberto: Brazílie – Itálie (1970)

Albertovu branku Itálii ve finále MS 1970 v Mexiku mnozí dodnes považují za nejlepší "týmový gól" všech dob. Šlo o dokonalou souhru, do níž se zapojily ty největší hvězdy. Stačilo 10 rychlých přihrávek, aby se Brazilci dostali z jednoho konce hřiště na druhý, tuto fotbalovou symfonii zahráli Rivelino, Jairzinho a Pelé, který předal balon Albertovi a ten se z voleje trefil nechytatelně na zadní tyč. Jeho gól pečetil vítězství Brazílie 4:1, která tak získala svůj třetí titul mistrů světa.

Diego Maradona: Argentina – Anglie (1986)

Naneštěstí pro Maradonu je jeho druhý gól v semifinále MS 1986 proti Anglii částečně zastíněn nechvalně známou "Boží rukou", kterou vstřelil jen o několik minut dříve. Ale jeho druhá branka, to byla dokonalost: Vzal si míč na vlastní polovině, otočil se, hbitě proklouzl mezi dvěma anglickými záložníky a vydal se přímo k bráně. Jakoby nic obešel dva obránce a po nich i brankáře Petera Shiltona a uklidil míč k bližší tyči. Dodnes je tato trefa označována za gól století.

Michael Owen: Argentina – Anglie (1998)

Dvanáct let po Maradonově legendárním sólu se působivou individuální akcí blýskl tehdy osmnáctiletý Michael Owen. Šikovným prvním dotykem převzal do běhu diagonální míč od Davida Beckhama a nabral obdivuhodnou rychlost, díky níž se vyhnul dvěma argentinským obráncům a napálil balon do sítě – 2:1 pro Anglii. Tehdy to byl Owenův druhý gól na turnaji a zároveň v dospělé reprezentaci, v tomtéž utkání navíc proměnil penaltu v rozstřelu. Ten ale Albion nezvládl a s turnajem ve Francii se rozloučil.

Giovanni Van Bronckhorst: Urugay – Nizozemsko (2010)

Gólová rána Van Bronckhorsta ze semifinále šampionátu v JAR proti Uruguayi získala ocenění pro nejlepší gól turnaje. Levý obránce Nizozemska dostal za stavu 0:0 míč na levé straně hřiště a vypadalo to, že nemá kam postupovat a jen tak nazdařbůh balon napálil směrem na bránu. Jenže z jeho nohy vyletěl nechytatelný projektil, který zapadl do vzdálenějšího horního rohu. Oranjes nakonec vyhráli 3:2 a slavili postup do finále, kde ale padli se Španělskem 0:1.

James Rodriguez: Kolumbie – Uruguay (2014)

Famózní Rodriguezův volej z osmifinále proti Uruguayi rozzářil brazilský šampionát v roce 2014. Tehdy třiadvacetiletý forvard o sobě dával vědět podařenými výkony už ve skupině, ale jeho první gól ve vyřazovacích bojích uhranul fanoušky napříč planetou. Zády k bráně soupeře si prvním dotykem zpracoval míč hrudí a druhým z otočky vyslal z více než 20 metrů pumelici, která se těsně před cílem ještě odrazila od břevna. Rodriguez ve druhém poločase přidal druhou branku a zařídil vítězství 2:0.