Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Tendr na televizní práva pro první ligu je u konce, cena prý vzroste na trojnásobek

Kdo bude vysílat FORTUNA:LIGU od sezony 2024/25?
Kdo bude vysílat FORTUNA:LIGU od sezony 2024/25?Profimedia
V úterý skončilo druhé kolo výběrového řízení na audiovizuální práva pro první a druhou fotbalovou ligu na následujících pět sezon, a to od příštího ročníku 2024/25. Na sociální síti X o tom informoval předseda představenstva pražské Slavie Jaroslav Tvrdík. Ligová fotbalová asociace, která v Česku řídí profesionální soutěže, by vítěze měla oficiálně vyhlásit na konci listopadu po zasedání ligového grémia. Podle informací Luďka Mádla, které uvedl na webu gazetisto, se cena za práva zvýší až na 450 milionů korun za sezonu. Mluvčí LFA Pavel Jahoda na dotaz ČTK řekl, že asociace se ve středu k výsledkům tendru ani k částce vyjadřovat nebude.

"Fotbalová veřejnost hodnotí práci vedení klubu zejména podle sportovních výsledků. Základním předpokladem pro kvalitu a rozvoj fotbalu jsou ale logicky dispoziční finanční zdroje. Skončilo druhé kolo výběrového řízení na první část televizních a marketingových práv klubů LFA na roky 2024/25 až 2029/30. Chci poděkovat partnerům z Viktorie, Baníku a Sparty za týmovou práci ve výběrové komisi," uvedl Tvrdík.

"Cítím nesmírnou radost a obrovskou satisfakci po tom, co jsme byli za podnět na ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) některými označeni za škůdce fotbalu. A současně smutek, že takto nepostupoval profesionální fotbal již v minulosti. Věřím, že kluby na konci měsíce na ligovém grémiu LFA po této zkušenosti podpoří naše další návrhy na reformy českého profesionálního fotbalu," doplnil Tvrdík.

Právě na konci listopadu by mělo vedení LFA výsledky výběrového řízení oficiálně vyhlásit. Ve středu asociace tendr na dotaz ČTK zatím blíže komentovat nechtěla.

Audiovizuální práva na první ligu od února 2014 drží společnost Pragosport, která je dále přeprodává. Nejvyšší soutěž v současnosti vysílá O2 TV. Aktuální kontrakt s LFA vyprší na konci této sezony, tedy 30. června příštího roku. Podle médií Pragosport platí za práva ročně zhruba 150 milionů korun. Web gazetisto tvrdí, že dojde ke zvýšení ceny až na trojnásobek. Kdo bude nejvyšší soutěž vysílat, server neuvedl.

Výběrové řízení bylo rozděleno do tří soutěží. V první mohli zájemci usilovat o práva na televizní vysílání první ligy, ve druhé o práva na televizní vysílání druhé nejvyšší soutěže a ve třetí o práva pro streaming zápasů první ligy pro účely kurzového sázení.

O vysílacích právech se v posledních letech vedly velké diskuze. Dříve tendr neprobíhal, s tím ale nesouhlasil mimo jiné šéf Slavie Tvrdík. Obrátil se dokonce na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nyní se o práva nově dvoukolově soutěžilo.